DYLAN DOG
Copyright © 2016 Sergio Bonelli Editore
https://www.dylandogofili.com/
Fantasztikus rémálmok, ijesztő izgalmak, természetfeletti szörnyek, no meg egy csipetnyi humor és irónia, ezekből az elemekből áll össze az utóbbi évek legnépszerűbb olasz képregényének a receptje. A Tiziano Sclavi által 1986-ban megalkotott Dylan Dog egy londoni magánnyomozó, akit a szokványos ügyek untatnak, így kizárólag az olyan bizarr eseteket vállalja be, amelyeket mások – beleértve természetesen a rendőrséget – nevetségesen hihetetlennek tartanak. Dylan nőtlen és nőcsábász, a lakása tele van riasztó műtárgyakkal, a kapucsengője vérfagyasztó sikítást hallat. Asszisztense, Groucho, a híres amerikai komikus színésznek képzeli magát, és ezért kötelezőnek érzi, hogy állandóan vicceket meséljen. A sorozat harmadik rendszeres szereplője Bloch felügyelő, aki még rendőr korából ismeri Dylant, és minden kételkedése dacára megtanulta, hogy lehet abban valami, amit a fiatalember mond a különleges esetekről.
Dylan Dog 7
Éjszaka van Londonban. Zuhog az eső, egy sötét erő hatására vérrel és magánnyal keveredve. Egy láthatatlan ember naplót ír, miközben egy gyilkos kegyetlenül végez prostituált áldozataival. A szexmunkások nevében Bree Daniels Dylanhez fordul segítségért. Egy újabb kaland, egy újabb szerelem, látható és láthatatlan emberek és szörnyek – és az eső zuhog tovább. |
Visszatért egy melankolius emlék, amely Marina Kimballnak, Dylan talán első igazi szerelmének az arcát viseli. Lassanként kibontakoznak egy régi nyár eseményei, amelyek talán nem is úgy történtek meg, és talán másképp is végződhettek volna. Nem tudjuk, nem tudhatjuk, talán nem is akarjuk tudni. Csak az a biztos, hogy Marina nem félelmet és rémálmokat hozott magával, hanem egy hosszú búcsú édes igézetét. |
Dylan Dog 2 és Dylan Dog 5 és 6 pillanatyilag elfogyott.
Dylan meghívást kap New Yorkba, és az ajánlatot egy ötezer dolláros csekk teszi ellenállhatatlanná. Az óceán túlsó oldalán egy gyönyörű boszorkány és egy fekete macska várja – és talán egy halálos csapda is.
Johnny, a süketnéma és lábatlan fiú magányosan él egy sötét pincében, ahol csodálatos falfestményeket készít. Szabadulását egy tűzesetnek köszönheti, és amikor egy parkban rátalál Dylan, esély nyílik arra, hogy fény derüljön a múltjára, jobbra forduljon a sorsa.
Az élőholtak ébredése címet viselő első történetben rögtön egy furcsa haláleset után kezdenek nyomozni. Egy tudóst ugyanis megöltek, s bár tudjuk, hogy a feleség a tettes, ő váltig állítja, hogy a férje megtámadta, ezért kellett egy ollót szúrnia a szemébe – azonban abban is biztos, hogy a férje már a támadás előtt halott volt… Dylan, természetesen a bájos özveggyel együtt, útnak indul hát Skóciába, ahol az elhunyt dolgozott, hogy kiderítse, mi is lehet az igazság az ügyben. A Hasfelmetsző Jackben még ennél is szövevényesebb esettel néz szembe a nyomozó és rettenthetetlennek nem nevezhető barátja: London szívében szeánszot tartanak, ahol megidézik a címszereplőt, ám az ártatlannak ígérkező eset után egymás után halnak meg a szellemidézésen résztvevők. Vajon tényleg Hasfelmetsző Jack tért vissza halálából?
A lélek sötétsége ugyanis kicsit kevés önmagában de önállóan is érthető és értelmezhető sztoriról van szó. Ezen áll vagy bukik ugyanis a Dylan Dog képregények sikere: az egyedi, sajátosan B-kategóriás, természetfelettivel gazdagon tűzdelt atmoszféra a lelke mindennek, s ebből semmi sem hiányzik Claudio Chiaverotti történetében.
200 oldal
Az új kötetbe két történet fért bele, az egyiket mondhatjuk klasszikus farkasemberesnek, ellenben a másik, nos, az fura egy valami. Ennek ellenére mindkettő alkalmas a borzongásra, az ismerős ismeretlennel való kacérkodásra. A maga módján mindegyik jól sikerült darab, erős hangulattal, a második pedig egyenesen arra késztet, hogy elgondolkodjunk a látottakon.
A harmadik kötetben a rémálmok nyomozója előbb egy járvány szerűen terjedő gyilkos ságsorozat ügyét deríti ki, majd az ördög földi jelenlétére utaló jeleket követ.
A kivételes kiegészítő történetnek a témája pedig egy különleges, tragédiához vezető
A címadó sztori (Az alkonyatzóna lakói) borzongató mivolta mellett felteszi a kérdést az olvasónak: mit gondol a halálról. Ami kultúránkban többnyire került, vagy lebecsült kérdés, pedig véleményem szerint nem árt, ha legalább elképzelésünk van arról, mi vár, vagy mi nem vár ránk földi létünk után. A válasz – legyen az bármilyen – birtokában tapasztalatom szerint könnyebbé válik az élet, míg a struccpolitika ebben az esetben nem kifizetődő.
A kötet második története (A szörnyeteg visszatér) igazi hentelés, vér és csonkolás van benne bőven, már a prológban is változatos módon legyilkolt áldozatokat tekinthetünk meg, és ezzel még nincs vége a hullaszállítók munkájának. Dylan Dog ezúttal új helyszíneket jegyezhet fel a képzeletbeli „milyen helyeken jártam már életemben” listájára, hiszen bolondok házában még nem volt dolga.
200 oldal
Kötetünk első történetében egy különleges tárgy Földre érkezése furcsa hatást gyakorol egy fiatal párra, Amyre és Danielre, aminek következtében a lány Dylan Dog segítségét kéri.
A második epizódban Dylant farsangi álarcosbálba hívja meg volt barátnője, Rowena. A buliban váratlan vendégként betoppant egy maskarás alak, aki pár napon belül pusztulást hoz mindenkire, aki a közelébe került.